16. marca 2009 vyhlásili slovenské knižnice pri príležitosti Dňa ľudovej rozprávky veľké pátranie po knihách Pavla Dobšinského. Autorom projektu je Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave. Organizátorom projektu je Pracovná skupina zameraná na prácu s deťmi a mládežou pri Odbore knižničných systémov Slovenskej národnej knižnice v Martine, Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov.
Tu sú výsledky:
Počet zapojených knižníc (podľa zoznamu): 63
Počet knižníc, ktoré poslali správičku: 45
Oficiálny počet nájdených kníh v domácnostiach návštevníkov: 3332 (do Obecnej knižnice v Slavošovciach však priniesli 4 knihy z inej obecnej knižnice) – počet kníh je vyrátaný len zo správ, ktoré prišli.
Prekvapenie: do pátrania po knihách Pavla Dobšinského sa zapojila aj Knihovna B. B. Buchlovana v Uherskom Hradišti v Českej republike. Pátrala po svojich policiach a našla 3 kusy. Z e-mailu: Máme puntík v kalendáři, tak se ozývame, že máme u nás pohádky pana Dobšinského. Tož môžeme aj my se přidat k Vašemu hledání knih Dobšinského? :-) Naše knihovna má ve svém fondu 3 kusy - obrázky přikladáme...
Zaujímavosti:
Celkový počet účastníkov pátrania sa nám nepodarilo, zistiť, zato e-mailom prišli naozaj zaujímavé informácie.
Najstaršiu knihu objavili v Mestskej knižnici v Tisovci. Ide o knihu Dobrý strelec - výber z Prostonárodných slovenských rozprávok z roku 1937 s ilustráciami Štefana Bednára.
Do Novohradskej knižnice v Lučenci priniesol návštevník knihu v maďarčine A naposholdasz paripa (Slncový kôň) z roku 1970, do Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove priniesli Dobšinského rozprávky v češtine: Slovenské pohádky. V Školskej knižnici ZŠ Staničná v Košiciach zas objavili knihu vo francúzštine Contes slovaques.
Zo správ vyplynulo, že najmladšou účastníčkou bola ročná Ninka Babečková, ktorá spolu s mamkou navštívila Knižnicu Juraja Fándlyho v Trnave.
V Obecnej knižnici Dohňany objavili najmenšiu knižku (10 cm x10 cm), v Školskej knižnici Knihomoľ zo ZŠ Májové námestie v Prešove bol ku knižke pripojený aj čitateľský denník z roku 1964, v ktorom bol dátum prečítania knihy.
V Školskej knižnici v Sielnici dostal každý pátrač pero, aby vraj mohol písať tak ako Dobšinský.
Potešujúcim bolo aj pátranie v Špeciálnej zájkladnej škole internátnej v Topoľčanoch, kde pátrali deti pochádzajúce prevažne zo slabšieho sociálneho prostredia, knihy Pavla Dobšinského napriek tomu doma ponachádzali.
Vo viacerých knižniciach boli najaktívnejší prváci, najpočetnejšou individuálnou skupinkou bola mamička s tromi deťmi, ktorá zavítala do trnavskej knižnice, kam priniesli štyri knihy Slovenských rozprávok.
V prinesených knihách sa objavili rôzne venovania, napríklad k 1. cene Maturity odborára v roku 1975 (Oravská knižnica A. Habovštiaka Dolný Kubín), k MDŽ (Zemplínska knižnica v Trebišove), krásne venovanie objavili knihovníčky v Mestskej knižnici v Krupine: Keď v dospelosti otvoríš túto knihu, vedz, že Ti bola daná z čistej lásky a pre radosť. Venovali krstný a Jana.
Trebišovské knihovníčky tiež zaujali ceny kníh: 28 Kčs a 44 Kčs.
V Mestskej knižnici v Banskej Štiavnici niektorí návštevníci knižnice dokonca utekali do obchodu kúpiť si Dobšinského rozprávky, len aby sa mohli do pátrania zapojiť.
Podrobné informácie na www.infolib.sk, sekcia Detské knižnice
(http://www.infolib.sk/index/podstranka.php?id=1895)
Gabriela Futová
vedúca pracovnej skupiny
0